LITERÁRNA EXKURZIA - MESTSKÁ KNIŽNICA V KEŽMARKU

     Počas týždňa od 19. do 23. septembra  sme sa my, žiaci prvého ročnka, vďaka našim vyučujúcim slovenského jazyka a literatúry zúčastnili na exkurzii do Meststkej knižnice v Kežmarku. Sprievodkyňou po jej zákutiach nám bola pani vedúca Mgr. Jana Schönová. Pripravila si pre nás prezentáciu s veľmi zaujímavými informáciami – o vývoji knihy od jej prvopočiatkov až po súčasnosť. Vedeli ste, že za prvú knihu považovali ľudia iba akési kusé informácie  vyryté do hlinenej tabuľky? Že neskôr ľudia začali písať na kožu zvierat, z ktorých už nepotrebné informácie mohli odstrániť tak, že ich jednoducho „umyli“? Alebo to,  že úplne prvý papier, aký poznáme dnes, vynašli v Číne?

     Do dňa našej návštevy, si každý z nás myslel, že všetky knižnice sú rovnaké. Ale mýlili sme sa. Ako sme sa dozvedeli, existujú dva druhy knižníc – pre širokú verejnosť, v ktorej môžete nájsť knihy  s rôznou tematikou a obsahom a knižnice, ktoré sa zameriavajú iba na jeden druh literatúry či obsah jednej vednej disciplíny.

   V kežmarskej knižnici nájdete knihy pre najmenších, rovnako ako aj pre dospelých, študentov či seniorov – ako sa hovorí,  každý si tu príde na to svoje. Dokonca v nej nájdete aj vydania novín, ktoré sa, ako nám povedala pani vedúca, archivujú – ide o tzv. archívne kusy.

     Všetci, ktorí chodíme do našej knižnice, vieme,  že od leta sídli na inej adrese – Hlavné námestie č. 64. Je to z vnútra nová – moderná budova s regálmi s množstvom kníh. A práve tie a ich vôňa dodávajú tomuto miestu to správne čaro. Čaro, s ktorým som sa stretla už v starej knižnici, do ktorej som si už ako malá pravidelne chodievala požičiavať knihy. A viete, čo je zaujímavé? Keď sme sa vrátili do školy, usadili sa v triede a rozprávali sa o exkurzii, rovnaká spomienka na starú knižnicu sa vynorila v mysliach viacerých z nás.

     Samozrejme, našli sa aj takí, ktorí k čítaniu a ku knihám veľký vzťah nemajú. No v presile boli tí, ktorým sa naša exkurzia páčila. Aj ich prekvapila  špecifická vôňa, hoci očakaváli vôňu novoty. Mnohým sa páčila miestnosť, kde si čitateľ môže v tichosti a pokoji  prečítať knihu, ktorú si požičal – aj takúto vymoženosť má naša knižnica a viacerí si takýto relax s knihou v ruke dokážu predstaviť.

     Zaznel aj názor, že sa knižnica nachádza v budove s množstvom poschodí a schodov. No architekti mysleli aj na tých lenivejších čitateľov a najmä seniorov. V budove sa totiž nachádza výťah.

     Mnohí si myslia, že knižnica je nudné miesto s kopou nudných kníh. No to sú iba tí, ktorí knižnicu nikdy nenavštívili. Väčšina z nás má rado chvíle s knihou v ruke, osamote, tichu a pokoji – chvíle, ktoré nám umožnia zrelaxovať oveľa lepšie ako v nejakom wellnesse, pretože uvoľnená duša je niekedy lepšia ako uvoľnené telo.

     V dnešnej dobe existuje toľko možností, ako sa dostať do knižnice a toľko kníh, ktoré si môžeme požičať. A verte, v mnohých z nich nájdete množstvo myšlienok a právd, ktoré vystihujú nás, náš život, naše pocity.

     Možno moje riadky povzbudia niektorých z vás, aby knižnicu navštívili, začali čítať knihy a začali sa zaujímať o literatúru ako takú. A možno si tak uvedomíte, že „Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stávať sa hlupákom.“ – Jan Amos Komenský.

Denisa Novajovská /1.B/

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode