KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY ZO SJL

    Je streda 2. februára 2017 a my cestujeme na Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry do Prešova. My - znamená Jakub Németh a ja. Cesta je nekonečná. Hoci trvala skoro 2 hodiny, musím skonštatovať, že cestovanie autobusom bolo menej vyčerpávajuce ako vstávanie o piatej ráno.

   Konečne sme dorazili do cieľa. Trafiť na miesto konania, ktorým bolo Gymnázium Jána Adama Raymana, nám nerobilo žiaden problém. Stredne veľká škola marhuľovej farby sa nám ukázala zhruba po desiatich minútach odkráčanej cesty.

    Vchádzame do spoločenskej miestnosti a strácame sa v dave ľudí. Nasleduje registrácia, po ktorej mi klesla nálada. S veľkým úsilím vyžrebovať si čo najnižsie číslo sa mi podaril presný opak. V ruke držím lístok s číslom 72 a čakám na oficiálne otvorenie Olympiády. Dočkala som sa. Je deväť hodín a ja sedím v lavici čakajúc na zadania z prvej časti.

    Po vyriešení dvadsiatich piatich otázok sa mi do ruky dostáva ďaľšie zadanie -  mám vytvoriť vlastný text – fiktívnu dohodu žiakov s vedením ich školy, ktorá by vyhovovalamojej predstave o slobodnom svete, kde sú všetky vzťahy založené na vzájomnej dohode. Čas beží a o desiatej máme celú písomnú časť za sebou.

    Nasleduje polhodinová prestávka, ktorá je obohatená o kultúrny program - vystúpenia hudobných, recitátorských a tanečných talentov - všetko tunajší študenti. Po skončení prestávky nasleduje posledná časť súťaže - ústna.

    Desiatky študentov z celého Prešovského kraja netrpezlivo čakajú, kedy príde na rad ich číslo. Rovnako aj ja. No hoci od skončenia prestávky prešli už dve hodiny, ja som sa ešte stále nedostala do pred  skúšajúcu komisiu. Dlhé čakanie sa mi začne krátiť, keď sa zoznámim so študentkou kežmarského gymnázia, Sárou, ktorá tiež nemala šťastie na výber čísla.

    Je krátko pred jednou hodinou, keď konečne počujem moje číslo. 72. Predsedníčka komisie mi podáva papier s doteraz neznámou témou. Čítam zadanie: ,,Predneste 5 - minútový prejav na stretnutí mladých ľudí z vášho regiónu, v ktorom vyzvete svojich rovesníkov k aktívnej ochrane životného prostredia daného regiónu." Prvýkrát začínam pociťovať nervozitu, no tá ma rýchlo prejde, keď dokončím svoj prejav a viem, že už to mám za sebou.

    O niekoľko minút neskôr spolu s Jakubom a Sárou hodnotíme priebeh Olympiády v prešovskej kaviarni pri káve, no už o pol štvrtej sa autobusom vraciame domov. Po ďaľších dvoch hodinách cesty sme konečne v Kežmarku a tu sa už naše cesty rozídu. Odnášame si nové poznatky a skúsenosti. Už nám ostáva len čakať na zverejnenie výsledkov.

Tímea Lacková II.C

JAKUB NÉMETH

UMIESTNENIE: 16. miesto

TÍMEA LACKOVÁ

UMIESTNENIE: 11. miesto

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode